Uctění památky amerických letců 23. 4. 2017

Naše automobily – velká limuzína Praga Alfa (1930) a kabriolet Praga Piccolo Sodomka (1940) odvezly v neděli 23. dubna americké a české zástupce letectva k pietnímu uctění památky amerických letců padlých v největší letecké bitvě II. světové války nad Hanou. USA zastupoval vojenský přidělenec pro obranu a vzdušné síly na americkém velvyslanectví v Praze, plukovník Mark A. Wootan  s manželkou. Naše letectvo reprezentoval zástupce velitele vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou plk. gšt. Ing. Miroslav Svoboda s manželkou a další představitelé československého letectva a armády. První zastávkou byl památník v Troubkách, který byl vybudován ihned po válce na počest šesti členů posádky amerického bombardéru  B-24J Liberator, kteří zahynuli při sestřelení letounu 17. prosince 1944. Zbývající čtyři členové posádky se tehdy zachránili seskokem na padáku.

Druhý památník čtyřem americkým letcům z dalšího tehdy sestřeleného Liberatoru byl vybudován u obce Rokytnice u Přerova v roce 2001. I zde byly položeny kytice k uctění jejich památky.

Plukovník Mark A. Wootan  (U.S. Embassy’s Defense Attaché) s chotí a dalšími hosty
si po příjezdu do Olomouce se zájmem prohlédl i exponáty Veteran Areny.

letci_07 letci_08 letci_09 letci_16

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Michal Konečný. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.