Historie techniky

V muzeu nyní probíhají 2 technické výstavy – historické telefony a historická rádia.

Historická rádia a gramofony

V roce 2014 mírně modifikovaná a doplněná výstava nabízí pohled na více než 150 ks historických rádií, gramofonů a radiogramofonů!

_LPN1986xx

Exponáty amerických, evropských a československých radiopřijímačů a gramofonů  byly zapůjčeny ze soukromých sbírek. Na výstavě nechybí československý, cenami ověnčený radiopřijímač Talisman.

_LPN1936x

Pokud jde o Československo, je na výstavě zastoupena řada přístrojů, dokumentujících alespoň zčásti velký počet firem, které se v předválečné republice zabývaly výrobou rozhlasových přijímačů. Mezi nimi nechybí přístroje i z poválečné éry z rozsáhlého výrobního programu koncernu TESLA (TEchnika SLAboproudá) – svého času jednoho z největších evropských výrobců sdělovací techniky.

Historické telefony

Jedná se o největší výstavu historických telefonů v České republice. Je zde vystaveno na 400 historických telefonů od konce 18. století do 80. let 20. století včetně ústředen, kabelových ústředen, starých telefonních seznamů a dalších dobových prospektů.

Unikátní kolekce více než 380 dobových přístrojů přiblíží návštěvníkům vývoj telefonní techniky od devatenáctého století až do let sedmdesátých století minulého, tedy do dob, kdy slovo „mobil“ nemělo žádný praktický význam. Na výstavě je tak možné spatřit více než stoleté dřevěné aparáty americké provenience, plechové „c.k.“ telefony, přístroje z období meziválečného i bakelitové telefony, z nichž mnohé nám připomenou doby poměrně nedávné. Nechybí ani dobové telefonní ústředny a mincovní automaty.

K vidění jsou telefony s klikou, jejímž otáčením volal telefonující „slečnu z centrály“, s klasickou číselnicí i množství přístrojů nejroztodivnějších tvarů a účelů. Telefony pocházejí od výrobců tuzemských, evropských i zámořských.

_LPN1935x

Ucelené sbírky telefonů a telefonní techniky nejsou bohužel u nás příliš zastoupeny ani v oficiálních muzeích a soukromých sběratelů, kteří se tomuto oboru soustavně věnují, je v Česku jen pár.  Vystavené exponáty pocházejí ze soukromých sbírek, které nejsou běžné veřejnosti přístupné; o to je tento počin hodnotnější.  Bez nadsázky lze tedy říci, že tato výstava je výstavou svým obsahem i rozsahem největší za poslední dvě desetiletí. Takto ucelenou a rozsáhlou expozici, především amerických telefonních přístrojů, návštěvník jinde v České republice v současnosti neuvidí.

_LPN1998x