V Olomouci vznikne příští rok největší muzeum veteránů

Už na jaře příštího roku bude mít hanácká metropole novou atrakci, která by do regionu mohla přilákat zástupy turistů. Stne se jí největší veřejně přístupné muzeum historických automobilů v české republice.

Veteran Arena, jak ji její provozovatel nazývá, sídlí v areálu nové centrály a logistického centra společnosti T.S.Bohemia a.s. ve Sladovní ulici v Olomouci.

Na ploše větší než dva tisíce metrů čtverečních bude vystaveno 70 vozů a dalších 100 exponátů, z nichž mnohé jsou skutečně unikátní. „Řada modelů, které tu budou k vidění, byla vyrobena v množství pouze několika málo kusů a mnohdy jsou už posledními dochovanými exempláři,“ říká provozovatel muzea a předseda představenstva společnosti T.S. Bohemia a.s. Lubomír Pešák, který si také zakládá na tom, že všechna vozidla jsou v bezvadném stavu a mají dochováno veškeré příslušenství. Nejbližší podobné muzeum je známá Tratra v Kopřivnici, kde je vystavených exemplářů podstatně méně.

Olomoucké muzeum nabídne jedinečnou podívanou pro milovníky techniky a historie všech věkových skupin. Kromě samotných naleštěných vozů návštěvníky jistě okouzlí i zajímavé příběhy, s nimiž jsou osudy vystavených modelů spojeny. K vidění budou například automobil Tatra 75 Sport, který byl vyroben v počtu tří kusů, a v němž se proháněl oblíbený filmový herec Hugo Haas. Z mladších modelů určitě stojí za zmínku Tatra 700, v níž svého času křižoval silnice Josef Lux. Nejstarším exponátem je automobil Tatra 11, který byl vyroben v roce 1924, nejdražším pak Tatra 17 Sport v hodnotě přes 5 milionů korun.

K vidění budou také například ukázky motorů, modely historických benzinek či průřez automobilem.

Veškeré informace o technických parametrech a historii vystavených modelů se návštěvníci dozvědí z interaktivních LCD panelů s dotykovým displejem. Ty a další zařízení na rozdíl od automobilů v nové hale zatím chybí. Na její kompletní dodělání včetně restaurace pro návštěvníky a dalšího zázemí se provozovatel snaží získat peníze. Provoz Veteran Areny je totiž finančně velmi náročný, a tak ani finanční podpora provozovatele (společnosti T.S.Bohemia a.s.) a návštěvnické vstupné nepokryjí provozní náklady muzea. „V současné době hledáme partnery, kteří by měli zájem podporovat tuto ojedinělou sbírku historických automobilů. Ve spolupráci s nimi jsme připraveni pořádat nejrůznější akce pro návštěvníky Olomouce a všechny milovníky historie, „ dodává Pešák s tím, že pokud se podaří potřebné peníze na provoz získat, mělo by být muzeum otevřeno celoročně. „V opačném případě uvažujeme o omezení provozní doby od května do října, „ uzavírá provozovatel. Muzeum by mělo být dokončeno a otevřeno v dubnu 2010.

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.