Už na jaře příštího roku bude mít hanácká metropole novou atrakci, která by do regionu mohla přilákat zástupy turistů. Stne se jí největší veřejně přístupné muzeum historických automobilů v české republice.

Veteran Arena, jak ji její provozovatel nazývá, sídlí v areálu nové centrály a logistického centra společnosti T.S.Bohemia a.s. ve Sladovní ulici v Olomouci.

Na ploše větší než dva tisíce metrů čtverečních bude vystaveno 70 vozů a dalších 100 exponátů, z nichž mnohé jsou skutečně unikátní. „Řada modelů, které tu budou k vidění, byla vyrobena v množství pouze několika málo kusů a mnohdy jsou už posledními dochovanými exempláři,“ říká provozovatel muzea a předseda představenstva společnosti T.S. Bohemia a.s. Lubomír Pešák, který si také zakládá na tom, že všechna vozidla jsou v bezvadném stavu a mají dochováno veškeré příslušenství. Nejbližší podobné muzeum je známá Tratra v Kopřivnici, kde je vystavených exemplářů podstatně méně.

Olomoucké muzeum nabídne jedinečnou podívanou pro milovníky techniky a historie všech věkových skupin. Kromě samotných naleštěných vozů návštěvníky jistě okouzlí i zajímavé příběhy, s nimiž jsou osudy vystavených modelů spojeny. K vidění budou například automobil Tatra 75 Sport, který byl vyroben v počtu tří kusů, a v němž se proháněl oblíbený filmový herec Hugo Haas. Z mladších modelů určitě stojí za zmínku Tatra 700, v níž svého času křižoval silnice Josef Lux. Nejstarším exponátem je automobil Tatra 11, který byl vyroben v roce 1924, nejdražším pak Tatra 17 Sport v hodnotě přes 5 milionů korun.

K vidění budou také například ukázky motorů, modely historických benzinek či průřez automobilem.

Veškeré informace o technických parametrech a historii vystavených modelů se návštěvníci dozvědí z interaktivních LCD panelů s dotykovým displejem. Ty a další zařízení na rozdíl od automobilů v nové hale zatím chybí. Na její kompletní dodělání včetně restaurace pro návštěvníky a dalšího zázemí se provozovatel snaží získat peníze. Provoz Veteran Areny je totiž finančně velmi náročný, a tak ani finanční podpora provozovatele (společnosti T.S.Bohemia a.s.) a návštěvnické vstupné nepokryjí provozní náklady muzea. „V současné době hledáme partnery, kteří by měli zájem podporovat tuto ojedinělou sbírku historických automobilů. Ve spolupráci s nimi jsme připraveni pořádat nejrůznější akce pro návštěvníky Olomouce a všechny milovníky historie, „ dodává Pešák s tím, že pokud se podaří potřebné peníze na provoz získat, mělo by být muzeum otevřeno celoročně. „V opačném případě uvažujeme o omezení provozní doby od května do října, „ uzavírá provozovatel. Muzeum by mělo být dokončeno a otevřeno v dubnu 2010.